Planera Motivering Kontrollera

Burnout syndrom presentation för en lektion om ämnet. Presentation om ämnet "utbrändhetssyndrom hos medicinska arbetare" Presentation av förebyggande av emotionell utbrändhet av lärare

Burnout syndrom

Popova O. G.,

pedagogisk psykolog

MBOU "Chastin gymnasium"


  • Begreppet "utbrändhet" - "utbrändhet", "förbränning" föreslogs av G. Freudenberger 1974 för att beskriva den demoralisering, besvikelse och extrem trötthet som observerats hos specialister som arbetar inom yrkessystemet "man -man".

Professionell utbrändhet

  • det är en ogynnsam reaktion av en person på stress som tas emot på jobbet, som inkluderar psykofysiologiska och beteendemässiga komponenter.

Känslomässig utmattning

Fysisk utmattning

Kognitiv utmattning

Manifestation: en försämring av humor, ökad hälsoklagomål, förändrad arbetsproduktivitet, minskad självkänsla etc.


  • specifikationerna för professionell pedagogisk verksamhet (behovet av empati, sympati, moraliskt ansvar för livet och hälsan hos de barn som anförtrotts honom, arbetslivserfarenhet)
  • organisatorisk faktor: överbelastning av arbetsveckan; låga löner; stressande karaktär av arbetet; affärsproblem; missnöje med arbetet: bristen på ett tydligt samband mellan inlärningsprocessen och det erhållna resultatet, resultatens inkonsekvens med de förbrukade krafterna; demokratiska förändringar inom utbildningsområdet, vilket ledde till en förändring av förhållandet mellan ämnena i utbildningsprocessen. Den ogynnsamma atmosfären i lärarpersonalen: teamet av samma kön i teamet, förekomsten av konflikter vertikalt och horisontellt, en nervös situation uppmuntrar vissa att slösa bort känslor och andra att leta efter sätt att rädda sina mentala resurser.

  • kommunikativ faktor: brist på kommunikationskunskaper och förmåga att komma ur svåra situationer för kommunikation med barn, föräldrar, administration; oförmåga att reglera sina egna känslomässiga situationer
  • roll och personlighetsfaktor (individ): allvarlig sjukdom hos nära och kära, materiella svårigheter, personlig störning, dåliga relationer mellan makar, brist på normala levnadsförhållanden, bristande uppmärksamhet på hushållsmedlemmar. Missnöje med självförverkligande i olika liv och professionella situationer.

  • en känsla av likgiltighet, känslomässig utmattning, utmattning (en person kan inte ge upp sig själv för att arbeta som det var tidigare);
  • avhumanisering (utveckling av en negativ inställning till kollegor och barn);
  • negativ självuppfattning i professionell bemärkelse (en känsla av brist på känsla av professionell skicklighet).

  • En kraftig ökning av trötthet
  • Kronisk trötthet
  • Huvudvärk
  • Mottaglighet för förändringar i den yttre miljön
  • Förändring i blodtryck
  • Asteni (impotens, svaghet)
  • Begränsning av nackrörelser, ryggont
  • Ofrivilliga rörelser - knytnäve, täthet
  • Viktökning eller förlust
  • Dyspné
  • Sömnlöshet
  • Sexuell dysfunktion

  • Pessimism
  • cynism
  • okänslighet
  • likgiltighet
  • aggressivitet
  • irritabilitet
  • ångest, skuld

  • önskan att vila
  • likgiltighet för mat
  • motivering för användning av tobak, alkohol, droger

  • låg social aktivitet
  • fallande intresse för fritid, hobbyer
  • sociala kontakter är begränsade till arbete
  • dåliga relationer på jobbet och hemma

Testa "Lärarens psykologiska hälsa"

Syfte: att bestämma nivån på lärarens emotionella "utbrändhet".

  • Jag känner mig ofta trött.

ja - 1, vet inte - 1, nej - 0

  • Jag har svårt att somna.

ja - 1, vet inte - 1, nej - 0

3. Jag vaknar flera gånger under natten.

ja - 1, vet inte - 1, nej - 0

  • Jag känner mig svag hela tiden.

ja - 1, vet inte - 1, nej - 0


5. Jag känner mig som bäst.

ja - 0, vet inte - 1, nej - 1

6. Mycket misslyckas.

ja - 1, vet inte - 1, nej - 0

7. Livet leder till en återvändsgränd.

ja - 1, vet inte - 1, nej - 0

8. Sexlivet är fortfarande tillfredsställande.

ja - 0, vet inte - 1, nej - 1

9. Små saker på jobbet irriterar mer och mer.

ja - 1, vet inte - 1, nej - 0


10. Fysiskt uttömd, som ett dött batteri.

ja - 1, vet inte - 1, nej - 0

11. Ibland verkar det som att det är bättre att dö.

ja - 1, vet inte - 1, nej - 0

12. Det verkar som att det inte finns mer styrka att arbeta med barn.

ja - 1, vet inte - 1, nej - 0

13. Stämningen är deprimerad.

ja - 1, vet inte - 1, nej - 0

14. Varje morgon vaknar jag upp och känner mig trött och utmattad.

ja - 1, vet inte - 1, nej - 0


Från 0 till 4 poäng, du har inga tecken på överdriven överansträngning och överansträngning, risken för sammanbrott är låg.

Från 5 till 9 poäng, det finns signaler om överbelastning och överansträngning, den genomsnittliga graden av känslomässig "utbrändhet". Om du inte börjar arbeta med dig själv, inte lär dig hur du återställer din vitalitet, lindrar stress, kan du snart flytta från gruppen med ett genomsnittligt hot om sammanbrott och professionell "utbrändhet" till nästa grupp.



  • avlägsnande av driftspänning,
  • ökad professionell motivation,
  • balansera balansen mellan ansträngningen och den belöning som erhållits.

  • försök att beräkna och medvetet fördela dina laster;
  • lära sig att byta från en aktivitet till en annan;
  • lättare att hantera konflikter på jobbet;
  • försök inte att vara bäst alltid och i allt.

  • lång sömn
  • god mat
  • kommunikation med naturen och djuren
  • bad, massage, rörelse, dans
  • musik

SJÄLVFÖRORDNING

- skratt, leende, humor;- reflektioner över det goda, det trevliga; - olika rörelser som töjning, muskelavslappning; - observation av landskapet utanför fönstret; - med tanke på blommor i rummet, fotografier, andra trevliga eller dyra saker för en person;

- mental vädjan till högre makter (Gud, universum, en bra idé); - "bad" (verkligt eller mentalt) i solens strålar; - andas in frisk luft; - läsa poesi; - uttrycka beröm, komplimanger till någon precis så.


Om du ger någon glädje, kommer livet att ge dig lycka .

HUVUDHEMLIGHETEN

LEENDE!!!


  • I. Metoder associerade med andningskontroll .
  • Tänk dig att det hänger ett ludd framför näsan på 10-15 cm avstånd. Andas endast genom näsan och så smidigt att luddet inte vinglar.

  • II. Metoder associerade med hantering av muskeltonus, rörelse .
  • Sitt bekvämt, om möjligt, blunda; - andas djupt och långsamt; - Gå med sinnets öga över hela din kropp, från huvudkronan till tårspetsarna (eller i omvänd ordning) och hitta platser med störst spänning (ofta är det munnen, läpparna, käftarna, nacken, baksidan av huvudet, axlarna, buken); - försök att dra åt klämmorna ännu mer (tills musklerna darrar), gör det medan du andas in; - känna denna spänning; - släpp plötsligt spänning - gör det vid utandning; - gör detta flera gånger. I en väl avslappnad muskel kommer du att känna värmen och behaglig tyngd. Om klämman inte kan tas bort, särskilt i ansiktet, försök att släta ut den med lätt självmassage med cirkulära rörelser i fingrarna (du kan göra grimaser - överraskning, glädje, etc.).

  • III. Sätt i samband med ordets inverkan Det är känt att "ett ord kan döda, ett ord kan rädda".
  • Vid ännu mindre framgångar är det lämpligt att berömma dig själv och säga mentalt: "Bra gjort!" "Bra tjej!", "Det blev jättebra!" - Hitta ett tillfälle att berömma dig själv minst 3-5 gånger under arbetsdagen.

  • IV. Metoder förknippade med användning av bilder Särskilt memorera situationer, händelser där du kände dig bekväm, avslappnad, lugn, dessa är dina resurs situationer. - Gör det i tre grundläggande mänskliga metoder. För att göra detta, kom ihåg: 1) visuella bilder av händelsen (vad ser du: moln, blommor, skog); 2) hörselbilder (vilka ljud hör du: fågelsång, mumlande av en bäck, ljudet av regn, musik); 3) känslor i kroppen (vad du känner: värmen från solens strålar i ansiktet, stänkande vatten, lukten av blommande äppelträd, smaken av jordgubbar).

Liknelsen om brunnen.

En dag föll en åsna i en brunn och började skrika högt och bad om hjälp. Åsnans ägare kom springande till sina rop och slängde upp händerna - det var trots allt omöjligt att få ut åsnan ur brunnen.

Sedan resonerade ägaren så här: ”Min åsna är redan gammal, och han har inte länge kvar, men jag ville fortfarande köpa en ny ung åsna. Denna brunn är redan helt torr, och jag har länge velat fylla den och gräva en ny. Så varför inte döda två fåglar i en smäll - jag ska fylla den gamla brunnen och samtidigt begrava åsnan ”.

Utan att tänka två gånger bjöd han sina grannar - tillsammans tog de upp spadar och började kasta jord i brunnen. Åsnan insåg omedelbart vad som hände och började skrika högt, men människor uppmärksammade inte hans skrik och fortsatte tyst att kasta jord i brunnen.

Men mycket snart tystnade åsnan. När ägaren tittade in i brunnen såg han följande bild - varje jordbit som föll på åsnans rygg skakade han av och krossade med fötterna. Efter ett tag, till allas förvåning, var åsnan på övervåningen och hoppade ur brunnen!


  • Befria ditt hjärta från hat - förlåt alla du blev kränkt av.
  • Befria ditt hjärta från oro - de flesta är värdelösa.
  • Lev ett enkelt liv och värdera det du har.
  • Ge mer.
  • Förvänta dig mindre.

  • Ta hand om din psykiska hälsa, kolleger. Ta inte nivån på mental stress till kritiska värden.


Innehåll 1. Orsakerna till lärarens ångest 2. Orsakerna till uppkomsten av CMEA 3. Situationer som påverkar uppkomsten av CMEA 4. Faser av professionell utbrändhet 5. Tre aspekter av professionell utbrändhet 6. Symtom på professionell utbrändhet 7. Förebyggande av CMEA . 8. Memo till läraren.


Känslomässig utbrändhet - Detta är ett syndrom som utvecklas mot bakgrund av kronisk stress och leder till uttömning av en arbetande persons känslomässiga, energiska och personliga resurser.Detta är kroppens reaktion som uppstår till följd av långvarig exponering för arbetsstress av måttlig intensitet. Detta är en skillnad mellan kraven för en anställd och dennes verkliga förmågor. Detta syndrom uppstår som ett resultat av den inre ackumuleringen av negativa känslor utan motsvarande "urladdning" eller "frisläppande" från dem. Det leder till utarmning av en persons känslomässiga, energiska och personliga resurser.


Orsaker till CMEA bland lärare Ökat ansvar för läraren vid utförandet av hans professionella funktioner; Arbetsbelastning under arbetsdagen; Högt känslomässigt engagemang i aktiviteter, känslomässig överbelastning; Ogynnsamma sociala och psykologiska förhållanden på arbetsplatsen; Behovet av en kreativ inställning till deras professionella aktiviteter; Behovet av att behärska moderna undervisningsmetoder och tekniker.


Orsakerna till uppkomsten av CMEA bland lärare är avsaknaden av ett tydligt samband mellan inlärningsprocessen och det erhållna resultatet, resultatens inkonsekvens med de förbrukade krafterna. strikta tidsramar för aktiviteter (lektion, termin, år), begränsad tid för en lektion för att uppnå de uppsatta målen; oförmåga att reglera sina egna känslomässiga tillstånd; "Oreglerade" organisatoriska aspekter av pedagogisk verksamhet: belastning, schema, kontor, moraliska och materiella incitament; ansvar gentemot administrationen, kollegorna, samhället som helhet för resultatet av deras arbete; brist på kommunikationskunskaper och förmåga att komma ur svåra situationer för kommunikation med studenter, kollegor, administration.


Situationer som påverkar uppkomsten av CMEA Början av sin verksamhet efter semester, semester, kurser (funktion - anpassning); Situationer med känslomässigt otillräcklig kommunikation med ämnena i utbildningsprocessen, särskilt med administrationen (funktionen är skyddande); Genomföra öppna lektioner; aktiviteter för vilka mycket ansträngning och energi gick åt, och som en följd av detta uppnåddes inte tillfredsställande tillfredsställelse; Slutet av läsåret.


CMEA: s manifestation bland lärare (beroende på tjänstens längd): Mer än 50% - bland lärare med tjänstgöringstid från 5 till 7 eller från 7 till 10 år; 22% - med erfarenhet från 15 till 20 år; 11% - bland lärare med 10 års erfarenhet (lärare med mer än 10 års erfarenhet har utvecklat vissa metoder för självreglering och psykologiskt skydd); 8% - med erfarenhet från 1 till 3 år;


Etapper av professionell utbrändhet Det första steget: Dämpning av känslor, utjämning av känslornas skarphet och färskhet i upplevelser; Förlusten av positiva känslor, uppkomsten av avskildhet i relationer med familjemedlemmar; Framväxten av ett tillstånd av ångest, missnöje.






Tre aspekter av professionell utbrändhet Den första är en minskning av självkänslan. Som ett resultat känner sig dessa ”utbrända” arbetare hjälplösa och apatiska. Med tiden kan detta förvandlas till aggression och förtvivlan. Det andra är ensamhet. Burnout -drabbade kan inte upprätta normal kontakt med andra människor. Den tredje är känslomässig utmattning, somatisering. Trötthet, apati och depression som följer med utbrändhet leder till allvarliga fysiska sjukdomar gastrit, migrän, högt blodtryck, kroniskt trötthetssyndrom, etc.


Symtom på utseendet på CMEA Psykofysiska symptom: känsla av konstant trötthet, inte bara på kvällarna, utan också på morgonen, direkt efter sömnen (ett symptom på kronisk trötthet); känsla av känslomässig och fysisk utmattning; minskad känslighet och reaktivitet på grund av förändringar i den yttre miljön (bristande reaktion av nyfikenhet på nyhetsfaktorn eller reaktion av rädsla till en farlig situation); allmän asteni (svaghet, minskad aktivitet och energi); frekvent orimlig huvudvärk; ihållande störningar i mag -tarmkanalen; plötslig viktminskning eller plötslig viktökning fullständig eller delvis sömnlöshet; konstant slöhet, dåsighet och önskan att sova hela dagen; andfåddhet eller andningsproblem under fysisk eller känslomässig stress; en märkbar minskning av yttre och inre sensorisk känslighet: försämrad syn, hörsel, lukt och beröring.


Symtom på CMEA: s sociopsykologiska symptom: likgiltighet, tristess, passivitet och depression (minskad känsloton, depressionskänsla); ökad irritabilitet för mindre, mindre händelser; ofta nervösa sammanbrott (utbrott av omotiverad ilska eller vägran att kommunicera, tillbakadragande); konstant upplevelse av negativa känslor för vilka det inte finns några orsaker i den yttre situationen (skuldkänslor, förbittring, skam, misstänksamhet, stelhet); känsla av medvetslös ångest och ökad ångest (känsla av att "något är fel"); en känsla av överansvar och en konstant känsla av rädsla för att "det inte kommer att fungera" eller "jag kommer inte klara det"; en allmän negativ inställning till livet och yrkesmässiga utsikter (som "hur mycket du än försöker kommer ingenting att lösa sig ändå").


Symtom på CMEA: s beteendemässiga symptom: känslan av att arbetet blir hårdare och svårare, och det är allt svårare att utföra det; arbetstagaren ändrar märkbart sin arbetsordning (ökar eller förkortar arbetstiden); ständigt, i onödan, tar hem jobbet, men gör det inte hemma; känslor av värdelöshet, misstro till förbättring, minskad entusiasm för arbete, likgiltighet för resultat; underlåtenhet att fullgöra viktiga, prioriterade uppgifter och "fastna" på små detaljer, lägga större delen av arbetstiden på lite eller omedvetet utförande av automatiska och elementära åtgärder som inte motsvarar officiella krav; distansering från kollegor, ökande otillräcklig kritik; alkoholmissbruk, en kraftig ökning av cigaretter som röks per dag, användning av droger.


Förebyggande av professionell utbrändhet Kvaliteter som hjälper en lärare att undvika professionell utbrändhet För det första: god hälsa och medveten, målmedveten vård av sitt fysiska tillstånd (vanlig sport, hälsosam livsstil); hög självkänsla och självförtroende, deras förmågor och förmågor. För det andra: erfarenheten av att framgångsrikt övervinna professionell stress (du måste lösa ditt problem) förmågan att förändras konstruktivt under stressiga förhållanden (ändra din inställning till problemet); hög rörlighet öppenhet; sällskaplighet; oberoende; viljan att lita på sin egen styrka. För det tredje: förmågan att bilda och behålla positiva, optimistiska attityder och värderingar i sig själv, både i förhållande till oss själva och andra människor och livet i allmänhet.


Förebyggande av professionell utbrändhet Självreglering är hanteringen av ens psyko-emotionella tillstånd, som uppnås genom en persons inflytande på sig själv med hjälp av ord, mentala bilder, muskelton och andningskontroll. Avslappning är en metod där du helt eller delvis kan bli av med fysisk eller psykisk stress.


Självreglering av det mentala tillståndet Sätt att självreglera: skratt, leende, humor; att tänka på det goda, det trevliga är en distraktion; olika rörelser som töjning, muskelavslappning - fysiska belastningar byter känslor; titta på blommor inomhus, landskapet utanför fönstret, fotografier, andra trevliga eller dyra saker; mental vädjan till högre makter (Gud, universum, en bra idé); "Badning" (verklig eller mental) i solens strålar; inandning av frisk luft; läsa poesi eller böner; uttrycka beröm, komplimanger till någon precis så.


PÅMINNELSE TILL LÄRAREN Dölj INTE dina känslor. Visa dina känslor och låt dina vänner diskutera dem med dig. Undvik INTE att prata om det som hände. Ta varje tillfälle att besöka din upplevelse ensam eller tillsammans med andra. Låt INTE din förlägenhet stoppa dig när andra ger dig en chans att tala eller erbjuda hjälp. Förvänta dig INTE att allvarliga utbrändhetsförhållanden försvinner av sig själva. Om du inte vidtar åtgärder kommer de att besöka dig länge. Avsätt tillräckligt med tid för sömn, vila, reflektion. Var direkt, tydlig och ärlig om dina önskningar och kommunicera dem till familj, vänner och på jobbet. Försök att hålla din rutin så normal som möjligt.


Påminnelse till läraren Försök att vara optimistisk om saker. Sträva efter att övervinna rädslan. Ta dig tid att vara ensam med dig själv. Låt inte andra fråga för mycket av dig. Försök inte låtsas att du gillar det du verkligen ogillar. Lägg inte för mycket press på dina barn. Försök att säga mindre ofta: "Jag kan inte göra det här." Passa på att hålla ett tal. Titta på din kost och form. Tillåt dig själv "små feminina nöjen". Glöm inte att du är vacker !!!



Jag älskar mitt jobb.
Jag kommer hit på lördag
Och, naturligtvis, på söndag.
Här ska jag träffa min födelsedag
Nyår, 8 mars ...
Jag ska övernatta här i morgon
Om jag inte blir sjuk
Jag kommer inte att gå sönder, jag kommer inte att bli vild ...
Här kommer jag att möta alla soluppgångar
Alla solnedgångar och hälsningar.
Hästar dör av jobbet!
Jag är ... en odödlig ponny.

Syndrom
emotionell
utbrändhet (CMEA) -
koncept introducerat i
psykologi
Amerikansk
psykiater
Freudenberg 1974
år. han
visar sig
växande
emotionell
utmattning

År 1981 föreslog Morrow en levande känslomässig bild, som enligt hans mening återspeglar det inre tillståndet hos en anställd som upplever nöd prof.

Utbrändhet sker i
resultatet
inre
ackumulation
negativa känslor utan lämplighet
"Detente" eller "befrielse" från dem.

Ökat ansvar för läraren vid prestationer
deras professionella funktioner;
Arbetsbelastning under arbetsdagen;
Högt känslomässigt engagemang i aktiviteter
- känslomässig överbelastning
Ogynnsamma sociala förhållanden och
psykologisk miljö på arbetsplatsen;
Behovet av en kreativ inställning till din
professionell verksamhet;
Behovet av att behärska moderna tekniker och
inlärningsteknik
.

Orsaker till CMEA bland lärare

brist på en tydlig koppling mellan inlärningsprocessen och
det erhållna resultatet, resultatens inkonsekvens
förbrukade krafter;
strikta tidsramar för aktiviteter (yrke,
termin, år), tidsgräns för en lektion för
genomförande av uppsatta mål;
oförmåga att reglera sina egna känslomässiga
stater;
”Oreglerade” organisatoriska frågor
pedagogisk aktivitet: belastning, schema,
skåp, moraliska och materiella incitament;
ansvar gentemot administrationen, kollegor,
samhället som helhet för resultatet av deras arbete;
brist på kommunikationskunskaper och förmåga att ta sig ur
svåra situationer för kommunikation med studenter, kollegor,
administrering.

Situationer som påverkar framväxten av CMEA

Starta ditt företag efter semester,
semester, kurser (funktion - anpassning);
Situationer av känslomässigt otillräckliga
kommunikation med utbildningsämnen
processen, särskilt med administrationen
(funktion - skyddande);
Genomföra öppna lektioner; evenemang,
som en stor ansträngning ägnats åt och
energi, och resultatet uppnås inte
lämplig tillfredsställelse;
Slutet av läsåret.

CMEA: s manifestation bland lärare (beroende på tjänstens längd):

Mer än 50% - med erfarna lärare
arbeta från 5 till 7 eller från 7 till 10 år;
22% - med erfarenhet från 15 till 20 år;
11% - för lärare med 10 års erfarenhet (för
lärare med mer än 10 års erfarenhet
vissa sätt har utarbetats
självreglering och psykologisk
skydd);
8% - med erfarenhet från 1 till 3 år;

Tecken på utbrändhet

Tömning
Trötthet
Sömnlöshet
Negativa attityder till
elever och föräldrar
Försummar ditt ansvar
Psykostimulanternas roll
Ökad aggressivitet

Etapper av professionell utbrändhet

Första stadiet:
Dämpa känslor, jämna ut
känslor och skärpa av upplevelser;
Försvinnande av positiva känslor,
uppkomsten av avskildhet i relationer med
familjemedlemmar;
Uppkomsten av ett tillstånd av ångest,
missnöje.
Ljuddämpande scen

"Depersonalisering"

Andra fasen:
Förekomsten av missförstånd med
kollegor;
Utseendet på antipati, och sedan utbrott
irritation mot kollegor.

"Jag bryr mig inte om någonting"

Tredje etappen:
Ändra uppfattning om värderingar
liv, känslomässig inställning till
världen
Likgiltighet för allt.

Tre aspekter av utbrändhet

Den första är en minskning av självkänslan.
Som ett resultat känner sådana ”utbrända” arbetare
hjälplöshet och apati. Med tiden kan detta bli till
aggression och förtvivlan.
Det andra är ensamhet.
Burnout -drabbade kan inte
upprätta normal kontakt med andra människor.
Den tredje är känslomässig utmattning, somatisering.
Trötthet, apati och depression som åtföljer känslomässigt
utbrändhet, leda till allvarliga fysiska besvär -
gastrit, migrän, högt blodtryck,
kroniskt trötthetssyndrom etc.

Symtom på utseendet på CMEA

Psykofysiska symptom:
känsla av konstant trötthet, inte bara på kvällarna, utan också
på morgonen, omedelbart efter sömnen (ett symptom på kronisk trötthet);
känsla av känslomässig och fysisk utmattning;
minskad känslighet och reaktivitet pga
förändringar i den yttre miljön (brist på reaktion
nyfikenhet på nyhetsfaktorn eller rädsla reaktion på
farlig situation);
allmän astenisering (svaghet, minskad aktivitet och
energi);
frekvent orimlig huvudvärk; permanent
störningar i mag -tarmkanalen;
plötslig viktminskning eller plötslig viktökning
fullständig eller delvis sömnlöshet;
ihållande slöhet, dåsighet och lust
sova hela dagen;
andfåddhet eller andningsproblem med fysisk eller
känslomässig stress;
en märkbar minskning av yttre och inre sensoriska
känslighet: nedsatt syn, hörsel,
lukt och beröring.

Symtom på utseendet på CMEA

Socio-psykologiska symptom:
likgiltighet, tristess, passivitet och depression (minskad
emotionell ton, känsla av depression);
ökad irritabilitet för mindre, mindre
utveckling;
ofta nervösa sammanbrott (utbrott av omotiverad ilska
eller vägran att kommunicera, uttag);
konstant upplevelse av negativa känslor, för vilka under
det finns inga skäl för den yttre situationen (skuldkänslor, förbittring, skam,
misstänksamhet, stelhet);
känsla av medvetslös ångest och ökad
ångest (känsla av att "något är fel");
känsla av överansvar och konstant känsla av rädsla,
att "det kommer inte att fungera" eller "jag kommer inte klara det";
allmän negativ inställning till livet och
professionella perspektiv (som "hur mycket du än försöker,
det fungerar inte ändå ”).

Beteendessymtom:
känslan av att arbetet blir allt svårare och
att utföra det är allt svårare;
den anställde ändrar märkbart sin arbetsordning (ökar eller
minskar arbetstiden);
ständigt, i onödan, tar hem jobbet, men hemma är det inte
gör;
känsla av värdelöshet, misstro till förbättring, minskad entusiasm
i förhållande till arbete, likgiltighet för resultat;
misslyckande med att uppfylla viktiga, prioriterade uppgifter och "fastnat"
små detaljer, olämpligt slöseri
större delen av arbetstiden för lite eller ingen
medvetet utförande av automatiska och elementära åtgärder;
distansering från kollegor, ökande otillräcklig kritik;
alkoholmissbruk, en kraftig ökning av rökt
per dag cigaretter, användning av droger.

Bild 2

Medice, curateipsum! (Läkare, läk dig själv!) -Aliislucensuror! (Lyser på andra - jag bränner ut ..)

Bild 3

De viktigaste grupperna av stressfaktorer i läkarens arbete: miljömässiga (fysiska, kemiska, biologiska effekter); psyko-emotionellt (ansvar för patienternas liv och det ökade antalet klagomål, stämningar); social (låg socioekonomisk status, diskrepans mellan förväntningar från yrket och moderna verkligheter, brist på tillgång till moderna diagnos- och behandlingsmetoder).

Bild 4

Med tiden kan ovanstående faktorer leda till: besvikelse i det valda yrket; professionell deformation; utveckling av specifik jargong; irritation vid kommunikation med patienter; demonstration av sin egen betydelse; depersonalisering av patienter. För första gången användes termen "utbränningssyndrom" (CMEA) av den amerikanska psykiatern Herbert Freudenberg (engelsk utbränningssyndrom - bränning), en fullständig definition av syndromet gavs av Christina Maslach (1981)

Bild 5

Känslomässig utbrändhet är ett syndrom av känslomässig utmattning, depersonalisering och minskad personlig prestation som kan uppstå bland yrkesverksamma inom olika typer av "hjälpande" yrken.

Bild 6

Den vanligaste tekniken för att mäta utbrändhet är MBI (MaslachBurnoutInventory) frågeformulär - Maslach Burnout Questionnaire. Frågeformuläret har tre skalor: "emotionell utmattning" (9 påståenden); "Depersonalisering" (5 påståenden); "Minskning av personliga prestationer" (8 uttalanden). Respondentens svar bedöms på en skala från 0 till 6 poäng, där 0 - påståendet är "aldrig", 6 poäng - "varje dag." Ju större summan av poäng på varje skala separat, desto mer har respondenten uttryckt olika aspekter av "utbrändhet", svårighetsgraden av "utbrändhet" kan bedömas utifrån summan av poängen i alla skalor.

Bild 7

År 2009 M.A. Bagriy och medförfattare systematiserade de viktigaste arbetsparametrarna för läkarnas verksamhet inom olika specialiteter (återupplivningsspecialister, kirurger och terapeuter). De subjektivt viktigaste uppgifterna lyfts fram: insamling av anamnes; undersökning av patienten; formuleringen av slutsatsen om patientens hälsotillstånd; bestämning av de faktorer som bestämmer sjukdomstillståndet; organisation av arbetet för kollegor; analys av resultaten av diagnostiska studier och tester; Professionellt viktiga egenskaper: uppmärksamhet; intuition; koncentration; uthållighet; analys; noggrannhet; bra minne.

Bild 8

De avslöjade skillnaderna är grunden för bildandet av utbrändhetssyndrom hos läkare av olika profiler. Baserat på dessa data kan vi med stor sannolikhet säga att läkare av olika specialiteter utsätts för professionell utbrändhet i varierande grad. Utvalda resultat av den professionella analysen av verksamheten hos läkare inom olika specialiteter (enligt M.A. Bagriy, 2009)

Bild 9

Förhållandet mellan utbrändhet och självmordstendenser (G. Sonneck, 1994)

Bild 10

Studie av European Study Group on Burnout in General Practitioners (2012)

Bild 11

Resultat av en enkätundersökning av utbrändhet bland en grupp invånare hos onkologiska kirurger (Mordant P. et al., 2014)

Bild 12

Den inhemska versionen av skalan för mätning av CMEA, utvecklad av V.V. Boyko. Till skillnad från västerländska forskare, V.V. Boyko föreslår att klassificera syndromet för känslomässig utbrändhet efter stadier (från synpunkten för det allmänna anpassningssyndromet hos G. Selye), för var och en av vilka de huvudsakliga manifestationerna utmärks: stressfasen är utlösningsmekanismen för bildandet av utbrändhet. Symptom på detta stadium: upplevelsen av traumatiska omständigheter, missnöje med sig själv, en känsla av hopplöshet, ångest och depression; motståndsfas - i detta skede begränsar en person sig artificiellt från överdrivet känslomässigt svar, undviker psykologisk överbelastning. Smalare yrkesansvar och rädda känslor är de viktigaste symptomen på detta skede; utmattningsfas - i själva verket kallas denna fas vanligtvis CMEA, som kännetecknas av en minskning av den allmänna energitonen, en försvagning av nervsystemet, symtom på emotionell brist och lossning, psykosomatiska och vegetativa manifestationer.

Bild 13

Forskning från forskare från Amur State Medical Academy om definitionen av CMEA bland läkare (frågeformulär av V.V. Boyko)

Bild 14

Faktorer associerade med CMEA

Externa faktorer som bestämmer CMEA inkluderar: felaktig organisation och planering av arbetskraft; högt ansvar för arbetets resultat; psykologisk atmosfär i arbetskollektivet; effekterna av den ”svåra” patientpopulationen. Interna faktorer inkluderar främst: emotionell stelhet; intensiv uppfattning om yrkesansvar; svag motivation för känslomässig återkomst i professionell aktivitet. En ytterligare riskfaktor som påverkar utvecklingen av CMEA är antagandet av etiskt svåra beslut.

Bild 15

CMEA -studier bland anställda vid avdelningarna för anestesiologi och intensivvård (Frankrike, 2013)

Bild 16

Resultat av en onlineundersökning av allmänläkare (Frankrike, 2013)

  • Bild 17

    Studie av SEV hos anestesiologer (USA, 2013)

  • Bild 18

    En studie av utbrändhet hos läkare i Taiwan (2012)

    Författarna tog MBI -frågeformuläret till grund och inkluderade frågor om demografiska faktorer för arbetsglädje och orättvis medicinsk praxis. Efter att ha analyserat 809 frågeformulär (cirka 2% av alla läkare i landet, med en svarsfrekvens på 76%), kunde forskare identifiera riskfaktorer som leder till CMEA: långa arbetspass (mer än 17 timmar); ålder (särskilt för läkare mellan 20 och 40 år); äktenskapstillstånd; mikroklimat i sjukhuspersonalen; rätt organisation av lagarbete.

    Bild 19

    Kommunikation av CMEA med en ökning av fel bland medicinska arbetare. Studie bland praktikanter och invånare vid universitetssjukhuset i Busan (Sydkorea, 2013)

    Bild 20

    Förhållandet mellan CMEA -nivån och antalet fel i praktiserande terapeuter (Japan)

    Bild 21

    Statistik över "misstag som aldrig händer" (Mayo Clinic, Minnesota, USA, 2009-2014) Mer än 1,5 miljoner operationer utfördes, 69 fel registrerades (40 under operationer, 29 under enklare procedurer) ...

    Bild 22

    En studie utförd på Mayo Clinic, Minnesota, fann en direkt koppling mellan överarbete och självdetektering av medicinska fel hos praktikanter med en terapeutisk profil, som rapporterade om det arbete som utförts var tredje månad. En tredjedel av deltagarna rapporterade att de hade gjort minst ett stort medicinskt fel under studieperioden. Medicinskt fel under de tre senaste månaderna rapporterades av i genomsnitt 14,7% av deltagarna i varje kvartal. Upplevda misstag förknippades med: en efterföljande försämring av livskvaliteten; försämring av resultaten i alla tre MBI -skalor; parallellt med den nuvarande depressionen. Dessutom var ökad utbrändhet på alla områden och minskad empati förknippad med en ökad risk för fel under de kommande 3 månaderna.

    Bild 23

    Forskarutbildning (praktik) är en av de kritiska perioderna för utvecklingen av CMEA bland läkare. I en studie av Landrigan C.P. (2008) visade hur sömnbrist påverkar kvaliteten på arbetet i intensivvårdspraktikanter. Den första gruppen praktikanter - med traditionella amerikanska skift på 24 timmar eller mer, den andra - enligt schemat "efter tre dagar", "varaktighet" av observation - 2203 patientdagar, vilket inkluderade 634 nya patienter. Det avslöjades att praktikanter som arbetade enligt det traditionella tjänstgöringsschemat: gjorde 35,9% allvarligare medicinska fel än sina kollegor som arbetade "tre dagar senare"; gjort 20,8% fler misstag vid förskrivning av läkemedel; gjort 5,6 gånger fler diagnosfel jämfört med praktikanter som arbetat med en vaktplan.

    Bild 24

    År 2014 hölls en tvist på Ryska federationens webbplats om hur CMEA utvecklas bland högkvalificerade läkare och proffs. Tvisten varade 14 dagar, mer än 570 frågor ställdes och svar mottogs, 57 läkare deltog. CMEA för denna kategori av läkare definieras som Shock-Profi (SHP) (AK Grafov)-ett psykoterapeutiskt tillstånd som orsakas av ett långsiktigt, under många år, enda (tvångs) beslutsfattande eller åtgärder för behandling av patienter, tidsbegränsad och associerad med patientens liv. Förvärrande faktorer är negativa fenomen: administrativt; social; kollegial (professionell terrorism).

    Bild 25

    Negativa administrativa faktorer: (tvist på Läkare i Ryska federationens webbplats, 2014) det finns ingen känsla av oro för hälsoarbetare från regeringens sida, fackföreningar, chefer för försvarsministeriet; hög arbetsbelastning för 1 takt, enligt de planerade målen för TFOMS, med ett obetydligt avdrag för läkarens lön från kostnaden för besöket; okorrigerade löner, som nästan inte tar hänsyn till tjänstgöringstid, kategorisering, komplexitet i det utförda arbetet, avlägsenhet från vårdcentraler; användning av skrämsel (mobbing), trakasserier för att inte uppfylla volymetriska indikatorer.

    Bild 26

    Negativa sociala faktorer: (tvist på Ryska federationens webbplats, 2014) respektlös inställning till medicinska arbetare hos patienter, deras anhöriga, drivs av media; låg lön; brist på möjligheter till professionell tillväxt; brist på möjligheter till god vila; dyr studie på universitet för barn och barnbarn.

    Bild 27

    Negativa kollegiala faktorer: (tvist på Ryska federationens webbplats, 2014) utnämning till avdelningschefer, överläkare, överläkare för läkare med låg yrkeserfarenhet och utan att ta hänsyn till teamets uppfattning; avund, skvaller i MO -teamet; uppsägningar av kollegor till åklagarmyndigheten eller övertalning av anhöriga att skriva dem; vägran eller undandragande att hjälpa en kollega genom handling eller råd; svårigheter att organisera ett samråd; "Ta ut papperskorgen från stugan"; arrogant, respektlös inställning hos kollegor på regionala sjukhus, vårdcentraler till läkare på regionala och landsbygdssjukhus, som aldrig har varit i sina "skor".

    Bild 28

    CMEA i sin rena form - för läkare med en arbetserfarenhet på upp till 15 år, för högkvalificerade läkare (arbetslivserfarenhet på 20-25 år) - för läkare, för läkare med arbetserfarenhet på 30 eller fler år - psykosomatisk patologi ansluter sig till CMEA. SP påverkar läkare av alla specialiteter, men oftare än andra: kirurger, obstetrikare-gynekologer, anestesiologer, återupplivare, akutläkare, barnläkare, läkare som arbetar i avlägsna områden etc. De flesta är läkare med mer än 20 års erfarenhet och omfattande yrkeserfarenhet som har uppnått vissa framgångar i yrket, är helt somatiskt friska, kritiska till sina kunskaper och bedömer nykter sina förmågor och arbetsförhållanden. Dessa läkare söker som regel inte medicinsk hjälp, de döljer sitt tillstånd även för nära människor. Sjukdomens ålder är 45-47 år. Hos män - introverta, SS oftare, hos kvinnor - extroverta mindre ofta, hos kvinnor - introverta - det är mycket svårt, hos män - extroverta - det är oförutsägbart.

    Bild 29

    Subkliniska symptom på den latenta perioden, eller perioden med ackumulering av negativa

    Steg I - eufori, etapp II - pessimism: missnöje med ens ett väl utfört arbete; det finns inget nöje i själva arbetet; ge upp hobbyer, eventuella hobbyer, alkoholmissbruk; omotiverad ångest; sömnlöshet; sexuella störningar (vid sjukdomens början - omotiverad sexuell hunger (som en defensiv reaktion mot maskerad depression), därefter anhedoni); hörselhallucinos, visuella eller hypnagogiska och hypnopompiska hallucinationer. Den subkliniska perioden varar 3-3,5 år. Självläkning är möjligt i detta skede. När tillståndet förvärras, en sjukdom som kan sluta i tragedi. Resultat: reaktiv psykos, depression, AMI, stroke, självmord.

    Bild 30

    Förebyggande: (debatt på Ryska federationens webbplats, 2014) en stark kärleksfull familj - man, fru, barn, barnbarn; besöka dina infödda platser, gravar av släktingar, din skola, lärare, grannar som kände dig från barndomen; kyrka, moské, synagoga, etc.; kollektivism, återupplivning av mentorskap; vara till hjälp för andra; välgörenhet, hobbyklubbar; kunskap och samtal om detta ämne bland kollegor och personal; eliminering av alkohol; avstå från att resa till exotiska länder med olika seder och kultur; litteraturlektioner - läs klassikerna, skriv en uppsats, uppsats om höjdpunkterna i livet; musikterapi - lyssna på melodier och sånger från det förflutna; sjukgymnastik - duscha med kallt vatten eller en kontrastdusch - 3 gånger i veckan; kom ihåg stamtavlan; dröm, och, om möjligt, förverkliga din dröm; allt i komplexet.

    Bild 31

    WHO: s tio hälsostandarder. 1-energi, förmågan att fullgöra sitt ansvar i vardagen och arbetet. 2- optimism, aktiv livsposition, vilja att ta ansvar, disciplin, själsbredd. 3- förmågan att anpassa sig till olika förändringar i omvärlden. 4- förekomst av immunitet mot olika infektionssjukdomar. 5-normalvikt, smal byggnad, korrekt hållning. 6-ögon är tydliga, icke-inflammerade, livliga energiska blickar. 7- glänsande friskt hår, inget mjäll. 8-rena tänder, ingen karies, normal färg, inget blödande tandkött. 9-utvecklad muskulatur, elastisk hud, lätt gång. 10-frisk vila och sömn.

    Bild 32

    WHO -studier av människors hälsostatus baserat på 10 kriterier. Det finns bara 5% av praktiskt taget friska människor i världen. Mer än 70% är människor som befinner sig i ett premorbid tillstånd, det vill säga ett gränsläge mellan hälsa och sjukdom. Faran med ett förorbid hälsotillstånd: negativ inverkan på arbetseffektivitet; negativ inverkan på livskvalitet och studier; kränkning av den normala biorytmen; negativ inverkan på hälsa och livslängd; utvecklingen av kroniska icke-smittsamma sjukdomar; förekomsten av psykiska störningar.

    Bild 33

    Viktiga faktorer för att upprätthålla hälsan: gott humör; korrekt sömnmönster; måttlig fysisk aktivitet; balanserad diet. "En klok man behandlas inte när han redan är sjuk, utan läker sjukdomen innan den dyker upp."

    Bild 34

    Primärt förebyggande av CMEA är det mest effektiva sättet att lösa problemet: utbildning i färdigheter för att hantera stress- och avslappningstekniker; att ha en hobby; upprätthålla sociala relationer; återställa rätt balans mellan arbete och privatliv. att inte vara involverad i patienternas sjukdom: att komma till patienter på gott humör; när du talar med en patient, inta en position motsatt den som han upptar; när du undersöker, försök att andas ur patientens rytm; le uppriktigt.

    Bild 35

    På en medicinsk organisations nivå är det nödvändigt:

    förändra kulturen för professionellt beteende; skapande av program för professionellt stöd av en läkare; skapande av lämpliga arbetsförhållanden; öka läkarens sociala status.

    Bild 36

    För att förebygga CMEA föreslår utländska författare ett schema med tre Rs - Recognize, Reverse, Resilience. Recognition - det är nödvändigt att följa varningstecknen på utbrändhet; Omvänd utveckling - stresshantering och förmågan att hitta stöd; Motståndskraft - Motstå stress samtidigt som du tar hand om din fysiska och emotionella hälsa. För att lösa problemet med känslomässig utbrändhet utvecklas speciella utbildningar, det är möjligt att använda rationell psykoterapi. Enligt utländska författare är hittills ett effektivt sätt att bekämpa CMEA kognitiv beteendemässig psykoterapi, sessioner med grupppsykoterapi enligt Balint-metoden (Balint-grupper är en typ av gruppträningsarbete som syftar till att öka deltagarnas yrkeskompetens, deras personliga och professionell tillväxt).

    Bild 37

    Slutsats: CMEA är följaktligen en följeslagare till en stor grupp "hjälpande" yrken, associerade med olika externa och interna faktorer, liksom frekvensen av professionella fel hos medicinska arbetare. I detta avseende är problemet med känslomässig utbrändhet direkt relaterat, inte bara till livskvaliteten för läkare, utan har också en direkt inverkan på kvaliteten på sjukvården. De radikala metoderna för att bekämpa CMEA inkluderar en fullständig förändring av aktiviteten, till och med att lämna yrket. Denna formulering av problemet dikterar behovet av att bestämma de faktorer som är associerade med CMEA i Ryska federationens förhållanden, eftersom det med en hög grad av sannolikhet kan hävdas att på grund av skillnaden i sjukvårdssystem och villkor för tillhandahållande av medicinsk medicin vård, är det inte möjligt att helt extrapolera data från utländska studier till den verkliga situationen i vårt land. De inhämtade uppgifterna kommer att bli användningsområden för komplexa förebyggande åtgärder, som kommer att förbättra livskvaliteten för medicinska arbetare, förbättra arbetsförhållandena och kvaliteten på sjukvården genom att minska frekvensen av fel.

    Bild 38

    Tack för uppmärksamheten!

    Visa alla bilder

    För att använda förhandsgranskningen av presentationer, skapa dig ett Google -konto (konto) och logga in på det: https://accounts.google.com


    Bildtext:

    "Känslomässig utbrändhet - betalning för sympati" Presentationen utarbetades av: Pedagog -psykolog MDOAU nr 95 Belogorsk TKACH LARISA ALEXANDROVNA

    Vad är utbrändhetssyndrom? Det kännetecknas av fysisk trötthet, en känsla av känslomässig trötthet och tomhet, i vissa fall - okänslighet och omänskliga relationer med klienter och underordnade, en känsla av inkompetens inom yrkesområdet, misslyckande i det och i personligt liv, pessimism, minskad tillfredsställelse från vardagligt arbete etc. Begreppet ”syndrom emotionell utbrändhet” (CMEA) (utbrändhet - förbränning, utbrändhet) introducerades första gången 1974 av den amerikanska psykiatern H. J. Freudenberger. I studier som publicerats i pressen ges oftast följande definition av CMEA: det är ett tillstånd av fysisk, känslomässig och mental utmattning som manifesterar sig inom den professionella sfären.

    Faktorer som bestämmer utvecklingen av utbränningssyndrom "Burnout syndrom" är endast karakteristiskt för representanter för kommunikativa yrken, eller, som de vanligtvis kallas, yrken av typen "person - person". Enligt inhemska och utländska forskare förekommer detta syndrom i 30 - 90% av fallen av alla kategorier av chefer, domare, lärare, säljare, medicinska arbetare etc. beroende på den specifika yrkesaktiviteten, personlighetstypen, objektiva möjligheter till psykologisk anpassning till verkliga situationer. Utbrändhet är mest uttalad när kommunikation är belastad med känslomässig mättnad, vanligtvis på grund av stress.

    1) subjektiva (individer) är associerade med: personlighetsdrag, ålder (unga anställda löper större risk för "utbrändhet"), ett system med livsvärden, övertygelser, metoder och mekanismer för individuellt psykologiskt skydd, med en personlig inställning till aktiviteterna utfört, relationer med arbetskollegor, deltagare i försöket, familjemedlemmar. Detta kan innefatta en hög förväntan på resultaten av din yrkesverksamhet, en hög hängivenhet för moraliska principer, problemet med att svara på en begäran med ett avslag och säga ”nej”, en tendens till självuppoffring etc. De mest mottagliga för "utbrändhet" och de första som misslyckas är i regel de bästa anställda - de som är mest ansvariga för sitt arbete, oroliga för sitt arbete, lägger ner sin själ i det. Orsakerna till professionellt utbrändhetssyndrom 2) är objektiva (situationella) direkt relaterade till officiella uppgifter, till exempel: med ökad yrkesmässig belastning, otillräcklig förståelse för arbetsansvar, otillräckligt socialt och psykologiskt stöd, etc.

    Känner mig trött och tom för det mesta Minskad immunitet och ständigt illamående; Frekvent huvudvärk, ryggont och muskelsmärta; Förändrad aptit och sömnvanor; Andfåddhet, andnöd; Illamående, yrsel, kraftig svettning, darrningar; Hypertoni (högt blodtryck); Hjärtsjukdom Fysiska tecken och symtom på utbrändhet

    Känslomässiga tecken och symptom på utbrändhet Känslor av brist på tur och brist på självförtroende; Känner mig hjälplös, känner mig stumpad; Avskildhet, ensamhetskänsla i världen; Förlust av motivation; Cyniska och negativa förutsägelser är vanliga; Missnöje och en känsla av misslyckande. Likgiltighet och trötthet Känslor av frustration och hjälplöshet, hopplöshet Irritabilitet, aggressivitet Ångest, ökad irrationell ångest, oförmåga att koncentrera sig

    Beteendessymtom och tecken på utbrändhet Undvik ansvar; Självisolering; Byråkrati, långsiktig uppnåendet av mål; Allmän besvikelse hos sig själv och andra; Hoppar över arbete, kommer sent till jobbet och lämnar tidigare; Under arbetsdagen finns det trötthet och en önskan att avbryta, vila; Likgiltighet för mat, bordet är magert, inga krusiduller; Låg fysisk aktivitet; Motivering - användning av tobak, alkohol, droger; Olyckor (till exempel skador, fall, olyckor etc.); Impulsivt känslomässigt beteende.

    Intellektuella symptom och tecken på utbrändhet Minskat intresse för nya teorier och idéer på jobbet; Minskat intresse för alternativa metoder för problemlösning (t.ex. på jobbet); Ökad tristess, vemod, apati eller brist på mod, smak och intresse för livet; Ökad preferens för standardmallar, rutin framför kreativitet; Cynism eller likgiltighet för innovationer, innovationer; Litet deltagande eller vägran att delta i utvecklingsförsök (utbildningar, utbildning); Formellt utförande av arbete.

    Sociala symptom och tecken på utbrändhet Ingen tid eller energi för social aktivitet; Minskad aktivitet och intresse för fritid, hobbyer; Sociala kontakter är begränsade till arbete; Dåliga relationer med andra, både hemma och på jobbet; Känner mig isolerad, missförstådd av andra och andra; Känsla av brist på stöd från familj, vänner, kollegor.

    Tre etapper av professionellt utbrändhetssyndrom (K. Maslach, 1982) STEG ETT: börjar med att dämpa känslor, jämna ut känslornas skarphet och färskhet i upplevelser; specialisten säger plötsligt: ​​allt verkar vara okej än så länge, men ... det är tråkigt och tomt i hjärtat; positiva känslor försvinner, en del avstånd uppträder i relationer med familjemedlemmar; Det finns ett tillstånd av ångest, missnöje; när jag återvänder hem vill jag allt oftare säga: "Blanda inte med mig, låt mig vara ifred!"

    ANDRA STEGET: missförstånd uppstår med andra (elever, föräldrar), en professionell i kretsen av sina kollegor börjar tala med förakt om några av dem; fientlighet börjar gradvis manifestera sig i närvaro av andra människor - först är det en hårt kontrollerad antipati och sedan utbrott av irritation. Ett sådant beteende hos en professionell är en omedveten manifestation av en känsla av självbevarelse under kommunikation som överstiger en nivå som är säker för kroppen. Tre stadier av professionellt utbrändhetssyndrom (K. Maslach, 1982)

    Tre stadier av professionellt utbrändhetssyndrom (K. Maslach, 1982). TREDJE STEG: idéer om livets värderingar, känslomässiga inställning till världen "plattar ut", en person blir farligt likgiltig för allt, till och med sitt eget liv; En sådan person, av vana, kan fortfarande behålla yttre respekt och en viss höghet, men hans ögon tappar gnistan av intresse för vad som helst, och en nästan fysiskt märkbar förkylning av likgiltighet lägger sig i hans själ.

    Känslomässig reglering Hur kan vi hjälpa oss själva att undvika utbrändhet? Den mest tillgängliga förebyggande åtgärden är användningen av självreglering och självåterhämtningsmetoder. Detta är en slags säkerhetsteknik för specialister som har många och intensiva kontakter med människor under sin yrkesverksamhet. Aldrig lida ensam (håll inte dina bekymmer, problem i dig själv), prata med någon du litar på - en vän, en katt (en tyst och ädel lyssnare). Ta en varm dusch, slappna av och ge dina tårar fria tyglar (vattnet kommer att skölja bort dem och ljudet från vattnet kommer att lugna). Analysera situationen noggrant - där det inte finns någon utväg måste det finnas en ingång (in i en ny situation, liv). Använd alla typer av terapi: - musik (tyst, tyst, favorit); naturterapi: bläddra bland album med stilleben; promenader i skogen; klappa en katt, en hund, ta en promenad i frisk luft; arbetsterapi: diska, golv; sömnbehandling: sova när du vill och hur mycket du vill, sova under dagen (15-40 minuter), sömn under sömnen under dagen. frekvent handtvätt under rinnande kallt vatten hjälper; massage. utsläpp av känslor (uttrycka högt eller skriftligt allt du ville och vill säga). Jag vill påminna dig om några av metoderna för självreglering: det här är de metoder som är associerade med andningskontroll, metoder som är associerade med kontroll av muskelton, rörelse. Sätt som är associerade med ordets inverkan: självbeställningar, självprogrammering, kom ihåg en situation när du klarade av liknande svårigheter; formulera programmets text, för att förbättra effekten kan du använda orden "idag": Idag kommer jag att lyckas; Idag kommer jag att vara den mest lugna och egenägda osv. Självgodkännande, självuppmuntran: Vid ens mindre framgångar beröm dig själv och säga mentalt: "Bra gjort!", "Smart tjej!", "Det blev jättebra!" etc.

    För att undvika CMEA måste du följa följande regler: försök att beräkna och medvetet fördela dina laster; lära sig att byta från en aktivitet till en annan; lättare att hantera konflikter på jobbet; försök inte alltid och i allt att vara den första, den bästa osv.

    Känslomässig utbrändhet är inte en sjukdom eller en diagnos, mycket mindre en mening. Beroende på hur en person förhåller sig till sig själv och sitt liv kommer han antingen att vara en ”stjärna” eller ett ”ljus” vars uppgift är att bränna och gråta.

    http: // newtomorrow.ru/stress/simptomi_vigoraniya.php http: // www.transactional-analysis.ru/methods/141-burnout-syndrome http: // www.openclass.ru/node/106170 https: // festival .1september.ru / artiklar / 578061 / SP Beznosov Professionell personlighetsdeformation. - SPb., 2004. Klimov E.A. Professionell psykologi: Utvalda psykologiska verk. - M., 1996. Skugarevskaya M.M. Burnout syndrom // Medical News.-2002.- Nr 7.- S. 3-9. Trunov D.G. Burnout syndrom: en positiv inställning till problemet // Journal of Practical Psychologist. 1998. N 8. S. 84-89. Källor.